odżywki

Badanie densytometryczne pozwala wcześnie (z wyprzedzeniem od 5-20 lat) stwierdzić zwiększone ryzyko złamania kręgów i kości udowej.

Pozwala ona na wgląd w jakość kości, ale nie jest przydatna w oszacowaniu masy kostnej. Natomiast metodę ultradźwiękową (USG) wykorzystuje się do badania mniejszych fragmentów kości: piętowej, piszczelowej, paliczków rąk. Tą metodą bada się kręgi, kość udową i cały szkielet człowieka.

Technika ta daje obraz dobrej jakości, badanie trwa krótko i nie naraża osoby badanej na zbędne promieniowanie. Absorpcjometrii podwójnej energii promieniowania rtg - DEXA. Obecnie najbardziej użyteczną i najpowszechniej stosowaną jest metoda tzw.

Tomografia komputerowa jest dokładniejsza, lecz bardziej kosztowna. Rentgen uwidacznia uszkodzenia dopiero wtedy, gdy rozpuszczeniu ulegnie 33% kości. Najbardziej niebezpieczne są złamania szyjki kości udowej.

Osteoporoza nie daje się zidentyfikować na wczesnym etapie rozwoju. Około 25-30% kobiet należy do grupy z szybką (> 3% rocznie) utratą masy kostnej. W Polsce osteoporozę stwierdza się u ok. 7% kobiet w wieku 45-54 lat, u ok. 25% kobiet w wieku 65-74 lat i u blisko 50% kobiet w wieku 75-84 lat.

Skutkiem tych zmian jest szybkie zmniejszanie się gęstości mineralnej kości (bone mineral density - BMD) i wzrost ryzyka złamań. Menopauza i zmniejszenie stężenia estrogenów są najczęstszymi przyczynami osteoporozy u kobiet. Osteoporoza występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Osteoporoza to choroba metaboliczna, która dotyczy kości, powoduje ich osłabienie i sprawia, że mogą one ulec złamaniu dużo łatwiej niż u osoby zdrowej. Zadziałają tu jednocześnie aż 3 czynniki: fitoestrogeny, alkohol i łatwo przyswajalne węglowodany (cukry proste). Spożywanie piwa chmielowego w dużych ilościach doprowadzi panów do „wyhodowania mięśnia piwnego”.

Wiążąc się z receptorami estrogenowych neuronów w podwzgórzu wspomagają naszą gospodarkę hormonalną. Dlatego należy zachować umiar i obserwować swój organizm. Spożywanie fitoestrogenów może przyhamować również łysienie, ale ich nadmiar będzie sprzyjać zwiększonemu odkładaniu tkanki tłuszczowej w miejscach charakterystycznych dla kobiet.

Świadczą tym badania, w których dodatek siemienia lnianego (źródło lignanów, błonnika pokarmowego i omega 3 ) do diety pacjentów z rakiem prostaty wywarł hamujący efekt na proliferację komórek nowotworowych. Fitoestrogeny mogą być również przydatne dla mężczyzn. Zatem lignany uzupełnianiają niedobór estrogenów lub hamują ich nadmierną aktywność.

Wykazano w badaniach naukowych, że spożywane w dużych ilościach w okresie pomenopauzalnym zmnejszają ryzko nowotworu piersi. Fitoestrogeny mogą dawać dwojaki efekt - estrogenowy lub antyestorgenowy w organizmie człowieka, co może być wykorzystane w profilaktyce oraz leczeniu chorób hormonozależnych, w tym niektórych nowotworów. Zawsze czytaj przeciwskazaniach do suplementacji podane w ulotce.

Konsultacja będzie szczególnie zalecana kobietom, które przeszly nowotwór złośliwy piersi lub trzonu macicy lub są nosicielkami genów onkogennych BRCA lub przyjmują środki antykoncepcyjne. Dla pewności przed rozpoczęciem suplementacji można poradzić się lekarza. Niektóre są uzupełniane magnezem, cynkiem, chromem, witaminami B6, C, D3, E i melisą.

Na rynku dostępne są preparaty zawierajace ekstrakt z koniczyny lub siemienia lnianego, mielone nasiona lnu, sproszkowane szyszki chmielu. Jeśli pojawią się pierwsze objawy menopauzy, to warto dietę uzupełnić odpowiednią suplementacją. Pszenica), oliwa, oleje z nasion (zwłaszcza lniany), nasiona słonecznika, siemię lniane, orzechy, sezam, czosnek, cebula, wiśnie, gruszki jabłka, truskawki, jeżyny, maliny, jagody, czerwone winogrona, aloes, kawa herbata, piwo chmielowe i czerwone wino.